Tadil-i Erkân

İsrafil KARAMAZI

Tadil-i erkan dediğimde bir çoğunuz hemen ya zaten biz bu konuyu biliyoruz namazın rükünlarına riayet etmek diye içinizden geçirebilirsiniz. Evet tamda öyle ama hayatın sadece namazdan ibaret olmadığını islamın toplumsal bir hayat tarzı olduğunu biliyorsunuz ben sadece hatırlatmış olacağım.

Öncelikle tadil-i erkân'ın kelime anlamının ne olduğunu öğrenip sonrada esas konuya geçelim.

Ta'dîl, kelime anlamı olarak düzeltmek, kuvvetlendirmek demek.

Erkân ise adaletli davranmak, hakkını yememek, her biri için gerektiği kadar, oranlı, dengeli vakit ayırmak.

Tadil-i erkân, anlam olarak namaz hareketlerinin yani ritüelinin usül ve adabına göre yapmak demektir. Abdestimizi, Namazımızı, orucumuzu, bireysel ibadetlerimizi tadili erkana göre yapıp gereken önemi muazzam bir şekilde göstermeliyiz elbette Bunun yanında Tamda burada asıl değinmek istediğim konuyu ele alma vakti geldi sanırım.

 

Aile hayatımızda, iş hayatımızda, Ticaretimizde, siyasetimizde ferdi ve özellikle toplumsal hayatımızda tadil-i erkân'a uyuyormuyuz?

 

-Gençler, gençliğini,

-Kadınlar, kadınlıklarını

-Erkekler erkekliklerini

-Köy veya mahalle muhtarları, muhtarlıklarını tadil-i erkana göre yaparsa,

-İşçiler, Çiftçiler, Avukatlar, hakimler, savcılar, askerler, polisler, mühendisler, müteahitler, mimarlar, imamlar, öğretmenler, doktorlar, bilim adamları, profesörler görevlerini tadil-i erkân'a göre yaparsa.

-Belediye başkanları,

-Kaymakamlar,

-Müftüler,

-Valiler,

-Milletvekilleri, kamu görevlileri, Cumhurbaşkanları ülkenin en alt kademesinden tutunda en üst kademesindekine kadar herkes görevlerini tadil-i erkana göre yaparsa yapmaya gayret ederse bir düşünsenize.????

Sadece düşünmekle kalmayın siz, biz, yani hepimiz, herkes hayatın hangi alanındaysak yaptığımız işi, bulunduğumuz konumu tadil-i erkân'a göre yapmalıyız. Ve bunu yapabilirsek bu işi becerebilirsek ailemiz, mahallemiz, ilçemiz, şehrimiz, ülkemiz başta olmak üzere Dünyamız yaşanılabilir bir hale gelecektir. yani bu dünyada cenneti yaşayacağımız gibi ahiretimizide allahın izniyle cennetle taçlandıracağız. İnşaallah.

 

Selam ve dua ile

Paylaş: