Orciğin Bulamacına Pop Kültürü Bulaşırsa Ne Olur!

Murat Polat

 

13. Orcik Festivali ve Bağ Bozumu Şenlikleri 12-13 Ekimde başlayacak. Memleketimizin güzelliklerinin tanıtılması konusunda herkes hem fikir.  Sonuç itibari ile ELAZİZ olan bir diyarın güzelliklerinin tanıtmak insanlığa katkı sunmaktır. Aziz olan memleketimizin azizliğinin temelinde ahlak gelir, erdem gelir ondan sonra orciği, yemeği ve çeşit çeşit maddi ve manevi güzelikleri gelir.

Geçmişte yazmıştım burada tekrar edeyim. Memletimizi ekonomik olarak geliştirir iken, onun sosyal dokusunu, manevi kokusunu ve ahlak erdem olgunluğunu bozmadan yapmalıyız. Eğer bizler bu saydıklarıma dikkat etmez isek, kaş yapalım derken, göz çıkarmış oluruz.

Orcik festivalinede bu pencereden bakarak hazırlanmalıydık.  Çünkü bir yıl boyunca besmele ile başlanan bağ kesmeler ve kazmalar, bereketli bir yıl olması için edilen duaların sonunda, bağ bozumu zamanı Allah`a hamd edilmeli ve bu şuurla festival idrak edilmeliydi. Aslında bu festival Elazığ`ın has türkülerinin, giyim kuşamının, skeçlerin ve daha sayamayacağım kadar güzelliklerinin tüm dünyaya tanıtılması için tam bir fırsattı.

Ama bizim etkili ve yetkililer bunları göz ardı ettiler. Sadece zevke ve şehvete özendiren pop sanatçılarına milyarlık paralar akıtarak, milletin besmele ile başladığı işe haram bulaştırdılar. Çünkü insan iki alemin çocuğudur. Biri dünya diğeri ahiret. Dünyayı imar edeyim derken, ahiret mahvedilmemelidir. Dünyada yapılan her amelin yansımasının ahirette olduğu herkesin malumudur. Tabi yazdıklarım ahiret inancı olanlar içindir. Onun dışındakilere bir diyeceğim yoktur, olamaz.

 Bazı kendini ilerici gören gericilerde Pop kültürünü desteklediler. Eleştirenleri gerici diye nitelediler. Yazılanların bir kısmını takip ettim. Takip ettiklerim içerisinde bildiğim tanıdığım kişilerde vardı. Bu tanıdığım kişilerin söyledikleri ile yaptıkları çelişik  olduğunu biliyorum. Hepsinin ortak parolası “Elazığ sevdalısı” ama fillerine bakınca burada yazamacağım kadar pislikle doludur. Onun için onları muhatap almıyorum.

Etkili ve yetkililere sesleniyorum; AZİZ olan bir şehrin evlatlarına pop kültürünü yerleştirerek, ahiretlerini heba edecek bir amelde bulunmayın. Kötü bir geleneğin başlatıcısı siz olmayın. Bizim geleneğimizde, kültürümüzde bu festivali kaldıracak enstürümanlara sahiptir. Yani biz bize yeteriz. Bizim kültürümüz dünyaya yeter. ELAZİZ ve ilçeleri müzikte, şiirde,  gelenekte- görenekte, kültürde dünyaya ders  verecek yeterliliğe sahiptir. Bu dersi dünyaya vermek için işte size fırsat 13. ORCİK FESTİVALİ VE BAĞ BOZUMU ŞENLİKLERİ

Selam ve Dua ile…

 

Paylaş: