Kovancılarda Dengeleri Sarsan Seçim…

Yavuz KARLI

Her seçimde ekonomi başta olmak üzere birçok alanda denge sarsılması yaşıyoruz. İç huzur, ferah ortam bir bir elimizden alınıyor. Bunalım yaşayan onca insan var ki akıllara zarar. Şimdi yeni bir seçim ve yine dengeler sarsılacak. Vatandaş, tedbir alacak seçimin atlatılmasını bekleyecek. İlerlememi seneye kaldı. Tabi yeni seçilecek belediye başkanları halkı dert edinmişse!

Şimdiden Seçim, heyecanlı geçecek görünüyor. Her seçimde olduğu gibi bu seçimin öncesinde belediye başkan adayları tanıtımını yapacak, halkı ve esnafı ziyaret edecek vaatlerini anlatacak. Tabii doğal haklarıdır. Vaatte bulunmaları da beis yoktur. Lakin vaatlerini unutmalarında sıkıntı vardır ya da yapamayacakları işler için söz vermeleri sakıncalıdır.

Seçmen olan bizler, belediye başkanında hangi özelliklerin olmasını önceliyoruz diye kendimize soruyor muyuz? Sokağa çıkıp bu soruyu istediğinize sorun, genel olarak ‘dürüst, güvenli, adaletli, sözünün eri ve çalıp çırpmayacak, adamına göre muamelede bulunmayacak ve çıkarına göre adamını kayırmayacak kişi’ cevabını alırsınız. Fakat bu husus sandık başında hep unutulur olur. Kimisi, güç kimdeyse tercihini ondan yana kullanır kimiside, çıkarları çerçevesinde tercihini yapar. Peki,ne anladık bu işten. ‘Nasıl yaşıyorsanız öyle yönetilirsiniz’ sözü, tamda buraya uyuyor. Bizler değerlerimizi kaybettiğimizde ya da savunduğumuz ve benimsediğimiz hassasiyetleri göz ardı ettiğimizde Seçilen başkanlarda doğal olarak seçim sürecinde verdiği sözleri unutacaktır.

Başkanı biz seçeriz başkan istediğini seçer. Bizi seçecek, başkanı seçmek zorundayız. Kovancıların kültürünü, örfünü yansıtacak, insani ve İslami değerleri yaşanılır kılacak ve iş istihdamı oluşturacak aday profili önceliğimiz olmalıdır. İster kabul edelim İster etmeyelim şuana kadar Kovancılar, olması gereken perspektifte ele alınmadı ve yönetilemedi.

İlçenin ciddi bir stratejiye ihtiyacı var. Yani programlı bir plana ve belirlenen bu planı, hedefine ulaştıracak kadrolara ihtiyaç var. Bunu ancak, kendini halka hizmete adamış, dert sahibi şahsiyetbaşaracaktır.

Şuana kadar günü birlik projelerle buraya kadar gelindi.Yokuş aşağı freni patlamış kamyon misali ilerlendi, düzlük buldu mu durabilindi ya da kıra döke yavaşlayabildi. Dönüp arkasına baktığında pişkin pişkin kamyonun freni patlaktı diye mazeretleri de vardı.

Kusura bakmayın biz bunu kabul etmiyoruz. Tüm belediye başkanları yaptığı hatalarının mesulüdür. Hesapta vermelidir. Zengin olma telaşına düşerek halkı unutanlar ya da hesapsız iş yaparak, halkın parasını çarçur edenler halka hesap vermek zorundadır,kanun önünde cezasını da çekmelidir.

Biz, yani seçmen, geçmişte yapılan haksızlıkların hesabını soracak ve hakkımız olanı önümüze koyacak Belediye başkanını tercih etmeliyiz. Kabiliyetli ve ehil başkana ihtiyacımız vardır. Cesur olacak haksızlığa tahammülü olmayacak ve hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmayacak Belediye başkanına ihtiyacımız vardır. Tercih yaparken kriterlerinizi göz önünde bulundurarak yapmalısınız yoksa sonunuz, sonumuz hüsran olur.

Bu seçimin Kovancılar için hayırlı olması dileğiyle kalın sağlıcakla…

Paylaş: