Uzmanından deprem uyarısı 8,0 büyüklüğüne yakın yıkıcı bir depremi yaşayabiliriz

Yüksek Jeoloji Mühendisi Ali Korkmaz, Türkiye’de son zamanlarda sıkça meydana gelen depremlerin ardından ülkedeki fay hattı ve deprem bölgeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Uzmanından deprem uyarısı 8,0 büyüklüğüne yakın yıkıcı bir depremi yaşayabiliriz

Advert

Yazılı açıklama yapan Korkmaz, ülke genelinde bir deprem fırtınası olacağını daha önceki çalışmalarında belirttiğini ve Karlıova, Van, Manisa, Marmaris depremlerinin bu tezini doğrular nitelikte depremler olduğunu vurguladı.
Uzmanından deprem uyarısı: 8,0 büyüklüğüne yakın yıkıcı bir depremi yaşayabiliriz
 
Ülke olarak depremlere karşı tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Korkmaz, "Girit Adası güneyinde yer alan helenik yay bir dalma batma zonu olup Helen Yayı (Girit Yayı), levhasının Ege Denizi altına daldığı alanda oluşan aktif deprem ve volkan üreten bir tektonik alandır. Afrika levhasının kuzeye hareketi ile Akdeniz tabanı sıkıştırılmaktadır. Akdeniz tabanı Helen Yayı boyunca kuzeydeki Avrasya tabanı altına dalıp, yok olmaktadır. Bölgede yaşanan 5,4 büyüklüğündeki Marmaris (Muğla) depreminin yaşanması bölgenin ne kadar hareketli olduğunu göstermektedir. Ülkemiz genelinde bir deprem fırtınası olacağını daha önceki çalışmalarımda belirtmiştim. Karlıova, Van, Manisa ve Marmaris depremleri beni doğrular nitelikte depremlerdi. Son 10 günde 6 şiddetine yakın 4 tane deprem meydana gelmesi sürecin pek normal olmadığını, artık bu işin şakasının dahi olmayacağını bizlere göstermekte, bu yüzden ülke olarak tedbirlerimizi alalım diye düşünüyorum." dedi.
 
"8,0 büyüklüğüne yakın çok yıkıcı devasa bir depremi ülke olarak yaşayabiliriz"
 
Korkmaz, olası bir büyük depremin yaşanabileceğine vurgu yaparak şunları söyledi: "Ülkemizin doğusunu incelediğimizde Kızıldeniz boyunca devam eden deniz tabanı yayılması, Arap levhasını, Afrika levhasından ayırmış ve kuzeye ilerlemesini sağlamıştır. Böylece Arap levhası, Avrasya levhasının altına girmeye ve Güneydoğu sınırımıza yaklaşık paralel geçen bir hat boyunca Anadolu’yu sıkıştırmaya başlamıştır. Kuzey Anadolu Fayı ya da Doğu Anadolu Fayı gibi coğrafyamızdaki belli başlı yer kabuğu kırıklarını oluşturan ya da var olan kırıkları harekete geçiren bu sıkışma, milyonlarca yıldır olduğu gibi bugün de devam ediyor. Bu durum Anadolu’nun, KAF’ın güneyinde kalan bölümünün giderek batıya kaydığını gösteriyor. Tüm bu gerçekleşen olaylar çerçevesinde Türkiye’nin bir noktasında yıkıcı devasa bir deprem beklenmesi kadar doğal bir şey yoktur. Kaldı ki 1999 Gölcük depreminden ağır sonuçlar meydana getirecek yani 7,7 belki 8,0 büyüklüğüne yakın çok yıkıcı devasa bir depremi ülke olarak yaşayabiliriz. " ifadelerini kullandı.
 
“Deprem konusunda bilinçlendirilmeli”
 
Olası deprem riski olan bölgeler hakkında da bilgi paylaşan Korkmaz, "Nerede olacağını belirtmemiz mümkün görünmese de özellikle uyarmak istediğim bölgeleri şu şekilde sıralayabilirim: 1-Kıbrıs-Hatay-Kahramanmaraş-Malatya-Çelikhan-Sincik-Pütürge hattı (DAF ZONU)2- Mersin-Adana(merkez)-Ceyhan-Kadirli-Andırın-Göksun-Elbistan-Darende-Arapgir-Kemaliye-İliç-Erzincan hattı (Malatya fay zonu ve güneyi) 3- Kuzey Anadolu fayının Güney Marmara kolu  4-Muğla-Denizli-Afyon hattı ve Kaş-Elmalı-Korkuteli-Isparta hattı 5- Kuzey Anadolu fayının Tokat-Amasya-Çorum arasında kalan kısmında olası kırılmalar ve salınımlar karşısında bölgede yaşayanların son derece dikkatli olması gerektiğini düşünüyorum. Evlerimizde aile bireyleri olarak deprem senaryoları oluşturalım. Evlerimizde ve iş yerlerimizde deprem çantası bulunduralım. Deprem konusunda aile bireylerini bilinçlendirelim. Konut alırken depreme uygunluğunu bizzat araştıralım."(İLKHA)
 

Advert

Paylaş: