Cuma namazı Kudüs caddelerinde kılındı

Cuma namazı Kudüs caddelerinde kılındı

Advert

Terör rejimi israilin Mescid-i Aksa'ya girişine 50 yaş sınırı getirmesinin ardından binlerce Filistinli Müslüman cuma namazını Harem-i Şerif'in çevresindeki eski şehre çıkan cadde ve sokaklarda kıldı.

Filistinli Müslümanlar cuma namazını işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Ras El Amud, Vadi El Ceviz ile Mescid-i Aksa'nın çevresindeki eski şehrin Fas (El-Mağaribe), El Halil ve Şam Kapıları ile Selahaddin caddesinde eda etti.

Mescid-i Aksa'da 10 bin Müslüman namaz kıldı

Mescid-i Aksa Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 10 bin Filistinlinin Harem-i Şerif'te cuma namazı kıldığı ifade edildi.

Mescid-i Aksa'da cuma hutbesi veren Kudüs ve Filistin Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin de Filistinlilere sükûnet ve sabır çağrısı yaptı.

Şeyh Hüseyin Filistinli Müslümanlara, “İnancınıza sarılınız ve ona sıkı sıkıya tutunun. Biz şiddet yanlısı değiliz. Ancak işgalcilerin Harem-i Şerif'in hürmetini ihlal etmesini asla kabul etmeyiz. Biz Aksa'mızda ibadet etmek istiyoruz. Burası Müslümanların ilk kıblesidir.” dedi.

Vadi El Ceviz'de küçük çaplı olaylar yaşandı

İşgal altındaki Doğu Kudüs'ün Vadi El Ceviz mahallesinde, cuma namazı sonrası işgal polisi cemaate ses bombalarıyla müdahale etti.

Tekbir ve slogan atan Filistinli Müslümanlar ile işgal polisi arasında küçük çaplı arbede yaşandı. Olay büyümeden sona erdi.

Batı Şeria'da olaylar yaşandı

Öte yandan işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli belde ve bölgelerinde açık alanda kılınan cuma namazı sonrası işgal polisi cemaate müdahale etti. Yaşanan olaylarda yaralıların olduğu belirtildi.

Gazze'de Aksa'ya destek gösterisi

Gazze'de işgal rejiminin ihlalleri protesto edilerek, Mescid-i Aksa'ya destek gösterisi düzenlendi. 

Hamas'ın çağrısıyla toplanan yüzlerce kişi, terör rejiminin Aksa'ya ve Kudüs'teki Filistinlilere yönelik ihlallerine tepki gösterdi. 

"Lebbeyk ey Aksa", "Muhammed'in ordusu dönecek" şeklinde sloganlar atan göstericiler, terör rejimini kınadı. 

Hamas Siyasi Büro Üyesi Fethi Hammad, gösteride yaptığı konuşmada, "Kudüs'teki Filistinlilerin kazandığı zafer, gelecekteki mücadelelerde kazanılacak zaferlerin bir özeti." dedi. 

İşgal rejiminin ihlallerine tepki gösteren Hammad, Kudüs'te bu ihlallere karşı verilen mücadeleden övgüyle söz ederek, İslam dünyasına da Filistin halkına destek olma çağrısı yaptı. 

Hammad, Arap ülkeleri ve İslam ümmetine Aksa konusunda ciddi tavırlar sergilemeleri için hükümetlerine baskı yapma çağrısında bulundu.

Advert

Paylaş: