Üreticiden tüketiciye dönüştürdük, Köyleri göçe zorladık

Yavuz KARLI

İlçe ekonomisi ve yatırım sahasını ele almak zorunda hissediyorum. Buna binaen naçizane düşüncelerimi siz okurlarımın takdirine sunarak yazıma başlıyorum.

İlçemizin güçlü bir ekonomiye sahip olduğuna inanarak iş sahasında ve işçi istihdam etmekte yetersiz kalıyoruz. Baharın gelmesiyle gençlerimiz iş bulmak için göç hazırlığına başladı. Kimisi de göç etti.

İlçenin ekonomisine büyük etkisi olan yurtdışında çalışan gurbetçilerimiz, birkaç yıldır yatırımlarını büyük şehirde kullanma tercihindeler. Bu doğal halklarıdır. Kendilerinden istediğimiz ise ilçemizde de yatırım yaparak iş sahası oluşturmaları ve gençlerimize iş imkanı sağlamalarıdır. Kaymakam ve belediyemiz ise bu iş sahalarının oluşması için yatırımcılarımıza imkan sağlamalıdır. Gurbetçilerimizin yatırım yapması için gerekli adımları atmak zorundalar. Yoksa gidişat iyiye gitmiyor.

Görünen ilgisizliktir.

Dar gelirli aile fertleri ferah bir ortamda çalışması ve sosyal haklar barındıran iş alanlarına ihtiyaç vardır. Büyük Şehir olmaya yüz tutmuş ilimizin en büyük ilçesi, Kovancılarımızın sorunları öncelenmelidir. İlçenin ihtiyacı olan ve kalkınmasında etkisi olacak iş sahaları üzerinde biraz daha kafa yorulmalı, üretici üretilmelidir.

Tarımda geriye dönük reform yapıldı!

Tarım alanında büyük bir araziye sahip Karınca Köyü, Ekinözü köyü(Habap),  Gedikyurt (Kürüm), Yeşil Köy (Muğara), Köprüdere (Avrenk), Saraybahçe (Çınaz) ve Yazıbaşı (Sekrat) köylerinin binlerce hektarlık, sulak arazisi yıllardır kuraklığa terk edilmiş, üretici olan köy halkı, tüketici hale getirilmiştir.

İlçemizin Bingöl çıkışı Yazıbaşı (Sekrat)köy arazisinde kablo fabrikası diye yapıldığı bilinen yapı, yıllar önce bitirildi ve çürümeye terk edildi. Birileri engel mi oluyor yoksa teşvik almak için yapılıp köstek mi olunuyor bilinmez.

Karınca köyünün için de hayvan pazarı yapıldı. Köyün içinde diyorum dikkatinizi çekerim! Köy halkı göçe zorlanmak isteniyor adeta… Köy halkından tanıdıklarım ifade ediyor;“hayvan pazarının yapılması için bizlerden imza topladılar. Pazarının yapılacağı yer köyün dışında ve insan yaşamından uzak olarak tarif ettiler. Sonra birde baktık ki evlerimize sıfır yapıldı. Yarın pazarın tiksindirici kokusu bizi göçe zorlayacaktır. Halbuki köyden 1-2 km uzaklığında çok güzel arazi vardı. Oraya yapılmasını önerdik. Fakat ne çare dinleyen mi var.” Dediler

Hayvan pazarı yapılması güzel bir işlev fakat pazarın yapı yeri bir köyü yok edecekse buda bir o kadar çirkin bir işlev

Yanlıştan geri dönmek neden bu kadar zor geliyor, anlaşılması güç gerçekten. Umulur ki atılacak adımlar kazançlı ve zararsız olsun

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere

selametle kalın…

Paylaş: