EN ÖNEMLİ MİRASIMIZ, ÇOCUKLARIMIZ

İsrafil KARAMAZI

Bu yazımızda nasip olursa elimizden yavaş-yavaş kayıp giden çocuklarımızı ele alacağım.

Allah-u Teala Tahrim süresi 6. ayetinde şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler kendinizi ve yakınlarınızı ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır.”

Bir Hadis-i Şerifte de Peygamberimiz (sav) şöyle buyuruyor: “Çocuğu olan onunla çocuklaşsın.”

Çocuk eğitimi hepinizin malumudur ki anne karnında başlar ve insan bu dünyaya gözlerini kapatana kadar devam eder. Anne karnında eğitim nasıl olur? Öncelik babadan başlar. Baba helal rızık için çalışmalı ailesine kesinlikle haram lokma yedirmemeli eve helâl rızık getirmelidir. Anneye gelince anne mümkün mertebe abdestli olmalı ve namazlarını mutlaka kılmalı. Annenin bu görevi doğumdan sonra da devam etmeli çocuğunu emzirirken abdestli olmaya dikkat etmeli. Namaz durumu müslümanlara farz olduğu için devamlılık anne ve babada esastır.

Çocuk dünyaya geldikten sonra kulağına ezan ve kamet okunmalı güzel ve anlamlı bir isim verilmeli. İnsanlar onu çağırdığında Allah`ı hatırlatsın. Çocuk biraz büyüdüğünde konuşmaya başlarken İslami terimleri öğretmeye dikkat edin. Çocukların eline tablet ve telefon kesinlikle vermeyin. Özellikle annelerin yaptığı büyük bir yanlış var çizgi film açıp, çocuklarını saatlerce televizyonun karşısına koymaları çocuklarda ilerde tamir edilemeyecek arızalara sebebiyet verebilir.

Babalar eve gelince çocuklarını sevip okşayarak onlara gereken ilgiyi göstermeli, rahatlığından feragat etmeli yoksa çocuğu sokak eğitir. Çocuk büyüdüğünde gerekli eğitimi almamışsa anne babayı çok fazla rahatsız edecektir. Çocuk psikolojisini iyi bilmeli, çocuğumuzu iyi tanımalı çocuk nasıl bir varlıktır? İhtiyaçları nelerdir? Bunları iyi tahlil etmeli ve buna göre davranılmalı.

Özellikle anne babalardan şunu istirham ediyorum çocuk eğitimiyle ilgili mutlak anlamda birkaç kitap okunmalı. Siz anne babalara kitap tavsiyesi yapacak olursam DUA yayıncılıktan yeni çıkmış yazarı MELİHA OYMAK TİMUR olan ÇOCUĞUMUZU TANIYALIM adlı kitabı alıp okuyun ve uygulamada sabırlı davranın.

 

Unutmayın çocuklarımız bize Allah`ın emanetidir. Allah'a emanet olun.

Paylaş: