KOVANCILARIMIZ 2

İsrafil KARAMAZI

İlçemiz daha önceleri Palu İlçesine bağlı ve 8 km. kuzeyindeki Kapıaçmaz Mevkiinde küçük bir köydü. Yörenin tarihi çok
 eski olup, Milattan önceki yıllara dayanır. 1934 yılında Romanya ile Türkiye arasında yapılan mübadele anlaşması çerçevesinde Romanya’nın Silistre Vilayetinin Tutrakan İlçesi Kovancılar köyünde bulunan ahaliden 300 hanelik bir kafile yerleştirilmek üzere Elazığ İli’ne nakledilmiştir. 1935 yılının İlkbahar ayında 300 hanelik köyün temeli atılmıştır. Bu köy aynı zamanda türkiyenin ilk planlı köy projesidir. Söz konusu bu yeni yerleşim yerine göçmenlerin Romanya’da ikamet ettikleri Kovancılar’ın adı verilmiştir.

 1967 yılında Belediye Teşkilatı kurulmuştur. Daha sonra 19.06.1987 tarihinde yerleşim yerimiz İlçe Statüsüne kavuşmuş, 05.05.1988 tarihinde ilk Kaymakamın fiilen göreve başlamasıyla yürürlüğe girmiştir. 

Kısa bir tarihçeden sonra ilçemizin en büyük surunu olan üretmeyen ve gitgide tükenen bir kovancılardan bahsetmek istiyorum. 1988 yılında İlçe statüsü kazanan ilçemiz 12-13 bin nüfus oranına civarındayken 2000 yılında nüfus oranımız 46.390 'la tüm zamanların en yüksek nüfus oranına sahipken 2017 yılında bu oran 39.238 oldu. 

Bu nüfus oranlarıda gösteriyorki üretmiyoruz, üretemiyoruz, yada bazı güçler üretmemize engel oluyor. Veya birileri kovancılarda kendisinden daha güçlü birilerini görmek istemiyordur. 

Ve bununla birlikte Elazığın en büyük ilçesi olan Kovancılarımız yavaş-yavaş tükeniyor. Aslında ilçemizde inşaatla birlikte büyük bir canlılık varken sanayii olarak çok gerilerdeyiz maalesef. Sanayii demek üretim, üretmek demek gelişmek demek ve büyümek demek. 

Burda en büyük sorumluluk yöneticilere düşerken halk olarak bu sorunun üstesinden gelmek zorundayız. İlçemizi çalışkan aynı zamanda üreten bir toplum haline getirebilmek için mücadele vermeliyiz. kendi menfaatlerimizi 2. Plana atarak kovancılarımızın menfaatini ön plana çıkarmalıyız.

Unutulmamalıdırki kovancılar üretecekse büyüyecek. Bu büyüme ilçemize huzur, refah, imkan ve güç getirecek Sadece tüketecekse küçülecek. Küçülmeninde kimseye faydası olmadığı gibi bir ilçenin yavaş-yavaş eridiğini gözlemleyeceğiz maalesef. 

Allah'a emanet olun

Paylaş: