Yaşam mücadelesi veren Kovancılarımız

Yavuz KARLI

Gün geçtikçe büyüyen ve büyüdükçede problemleri artan ilçemiz yaşam mücadelesi veriyor.

Yaşam mücadelesinden kastım; para endeksli hayat sürme, çevremizden ve çocuklarımızdan habersiz yaşam tercihimiz, gelişimi ve büyümeyi fark edememek, diyalog problemleri vb. sorunlar aldı başını gidiyor. Ebeveynler kendi çocukluk dönemlerini çağın gelişmiş zamanıyla aynı kefeye koyup öyle hareket ediyor.

Tehlike büyük! Geçmiş dönemin imkân ve şatları ile bugünün şartları arasında dağlar kadar fark var. Bizler kırsal kesimin masum oyunları ve eğlenceleri ile vakit geçirirken, bugün çocuklarımız her türlü zararı barındıran alet ve teknoloji aracıyla vakit geçiriyor. O zamanlar en büyük tehlike görülen her ne varidiyse, bugünün zararsızı halini aldı. Çünkü tehlike o kadar büyüdü ki o dönemi tehdidi bu günün zararsızı oldu.

Çevremdekilerden duyduklarımı yazıma ekleyeyim ki yukarıda bahsettiğim tehlikelerin anlaşılmasına yardımcı olsun, bahsedeceğim konuları birçoğumuzda duymuşuzdur belki…Çarşı merkezinde mendil satar gibi uyuşturucu satıldığı, Kırmızı ışıkta uyuşturucu tacirleri zehir sattığı, intiharı düşünen gençlerin çoğaldığı, ahlaksız ortamların sayısının artığı ve niceleri

Duyduklarım arasında en çok endişeye düşüren olay ise; Atatürk ilköğretim okul önü, zehir tacirlerinin mekânı halini almış. Okul çıkışında İlkokul öğrencilerini bazı eğlenceli oyunlarla yarıştırıp birinci olana sigara, esrar vb. zararlı alışkanlıklar kazandıran zehirlerle ödüllendiriliyor. Korku ve endişe verici değil mi?

Geçen yıl bazı liseler, mezun olan öğrencilere mezuniyet balosu düzenledi. Neler oldu biliyor musunuz? Kız öğrencilerinden bazıları, mezuniyet gecesi öncesinde Elazığ’a geldi süslendi püslendi,geceye hazırlık yaptı. Televizyon dizilerinde seyrettikleri liseli gençler özelliğinin tamamı uygulandı. Anlamadıkları şarkılar önünde karşı cinsle eğlence ve dansları, sarmaş dolaş halleri, mahremiyeti hiçe sayan ve insan olma özelliğinden uzak birçok günaha bulaşıldı.

İşte yaşam mücadelesinden kastım. Bu zehir tacirlerini besleyen kuyu kurutulmadıkça, eğitim kurumları İnanç değerlerimize eş duruma gelmedikçe mücadelemizde yenik düşeceğiz. Geleceğimizin kalesi, idarecisi, herşeyimiz olan çocuklarımızı uyuşturucu müptelasına ve nefsi eğlencelerine kurban etmiş olacağız.

Ebeveynlerden ricam çocuğunuz okul ve ev arasında başına ne işler geliyor, kime özeniyor dikkat edin. Televizyon dizilerine terk edip çocuktur büyüdü mü anlar deyip yalnız bırakmayın. Büyüyecek elbet fakat size ve topluma isyan eden biri olarak büyüyecek, yaşama tutunacak dalları kırılmış, İslam adabı ve ahlakından uzak size ve çevresine zarar verici bir makine olarak büyüyecektir.

Bizi biz yapan İslami ve İnsani değerlerimizden uzak yaşamı tercih ederseniz, çocuklarınızda sizi ebeveyn yapan değerlere de saygı duymayacaktır.

Selametle kalın…

Paylaş: