Koronavirüs Pozitifmi Negatifmi yada Hayır mı Şer mi.?

İsrafil KARAMAZI

Bugünkü yazımızda şu detayları ele alacağız. Bu salgın hastalık yani coronavirüs hastalığı, özelde Müslümanlar için genelde tüm insanlık için pozitif mi negatif mi bunu hep birlikte değerlendirelim.

MAKALENİN VİDEOSU

Öncelikle negatif kısmını (bizce negatif olabilir ama negatif veya pozitif olduğunu ilerde hep birlikte göreceğiz)ele alıp değerlendirelim Bu bir hastalık olarak Çin'den başlayıp bütün dünyaya yayılmaya başladı. İşi olmayanların evinde kalması kendilerini izole etmeleri gerektiği vurgulandı işi Olanlarında teması sıfıra düşürüp işlerini bu şekilde halletmesi belirtildi. Salgın sosyal hayatımızı kısıtlamış oldu. Bu Salgın hastalıkla ilgili bir çok teoride ortada dolaşıyor ama biz işin o kısmına girmeyeceğiz. Peki ne yapacağız tedbirimizi en güzel şekilde alıp takdiri yüce Allah'a bırakacağız.

İşin pozitif (hayır) yönüne gelirsek tabii ki Bu benim görüşüm ama inanıyorum ki birçok kişide benimle aynı görüşte olabilir. Dünyada üzerlerine bombalar yağan hakları gasp edilip bilmem kaçıncı sınıf vatandaş olarak nitelendirilen mazlumlar, mustazaflar, gariban halklar, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar bir nebze de olsa rahat bir nefes almış durumda bunda Müslümanların özellikle âdil yani adaletle hükmedebilecek Müslümanların bu işi pozitife çevirme eğiliminde olması gerekiyor. Bu iş nasıl olacak diye bir soru aklınıza takılabilir.

Yani Müslümanlar dünyadaki bu egemen güçlerin elindeki bu yönetme gücünü ele alıp kendi lehlerine çevirmeleri gerekiyor. Artık dünyada Müslümanlar adil bir şekilde egemen güç olup bütün insanlığa merhameti, adaleti, ekonominin eşit bir şekilde dağıtılmasını öngören bir dünya kurmaları gerekiyor artık dünya bu zalimlerden müstekbirlerden ve kapitalist sadist ruhlu yönetimlerden kurtulmalı… Mazlum ve mustazaflar geçmişini unutmadan dünyayı adil bir şekilde yönetmeye aday olmalıdır ve bu noktada biz Müslümanlara oldukça önemli görevler düşmektedir.

Peki biz Müslümanlar bunu nasıl yapacağız bu güce nasıl ulaşacağız diye bir soru daha aklınıza gelebilir. Yerimizde oturarak mı; hayır Belki bugün bu hastalıktan dolayı yerimizde oturmamız gerekiyor ama yerimizde otururken bile başta kendimiz olmak üzere, eşimizi, çocuklarımızı, aile efradımızı okuyup araştırarak bilgi edinerek özellikle en birinci ve en önemli kaynak kitabımız Kur'an-ı Kerim başta olmak üzere birçok kitaplardan bilgi alarak, başta insan hakları olmak üzere ilimde, irfanda, siyasette, ekonomide, askeri alanda, sanatta, matematikte, bilimde, sosyal hayat yani hayatın tüm alanlarında ön plana çıkarak kendimizi bu konularda özenle eğiterek geleceğe yönelik büyük bir atılım gerçekleştirmeliyiz.  Biraz gayret ederek bir kaç yıl içinde bu işi bitirip bizim için Şer gözüken bu olayı yani bu salgın hastalığı Allah'ın izniyle yakın, orta ve uzun vadede hayra çevirmemiz gerekiyor.

ALLAH'A EMANET OLUN

Paylaş: