İRADENİN SONUCU CENNET YA DA CEHENNEM

SELAMİ ÇEÇEN

Yeryüzünde yaratılmış her şeyin istisnasız bir görevi vardır. Canlı- cansız hemen her şey bu görevini yerine getirir. Mesela en basitinden dünyanın bir görevi vardır. Kendi etrafında ve güneşin etrafında dönmek. Güneşin bir görevi vardır. Dünyayı ısıtmak, mevsimlerin oluşmasını sağlamak vb. Dağların görevi vardır, denizlerin görevi vardır, hava zerrelerinin görevi vardır, kandaki alyuvarın, akyuvarın görevi vardır. Velhasıl zerrattan seyyarata kadar her şeyin bir görevi vardır. Ve her şey bu görevini kusursuz bir şekilde yerine getirir. Bunlardan birisi görevini ihmal ederse bulundukları sistemin düzeni alt üst olur. Mesela kandaki akyuvar görevini yerine getirmeyip vücudu düşmanlara karşı korumazsa, vücudun hayatı son bulabilir. Ya da güneş görevini yerine getirmezse dünyanın hatta Samanyolu galaksisinin hayatı son bulabilir. Fakat bu saydığımız canlı cansız bütün varlıklar iradesiz olduğu için görevini yerine getirmeme gibi bir durum söz konusu değildir. Amma yaratılmışlar içinde bir canlı vardır ki yaratılmışların en seçkini, en kabiliyetlisi olmasına rağmen çoğu zaman görevini yerine getirmiyor. Zira bu yaratığa diğer hiçbir canlıya verilmeyen bir istidat verilmiştir. Bu seçkin canlı insan, bu istidat ise iradedir.

Allah’u Teâlâ yeryüzündeki her şeyi sebep sonuç dairesinde yaratmıştır. Her sonucun elbette bir sebebi vardır. Dolayısıyla her sebebinde bir sonucu vardır. Verilen her kabiliyetin beraberinde getirdiği bazı sorumlulukları vardır. Somutlaştıracak olursak güneşe verilen yanma kabiliyeti , istidatı beraberinde dünyayı ısıtma ve aydınlatma görevi getirir. Sebep dünyanın ısıtılması ve aydınlatılması sonuç ise güneşe yanma kabiliyeti verilmesidir. Evet, paragrafın başında dediğimiz gibi insana diğer hiçbir yaratığa verilmeyen bir istidat verilmiştir. Elbette bu istidatın da verilmesinin bir sebebi olacaktır. Ve bu sebebin yerine getirilip getirilmemesine bağlı olarak ciddi sonuçları da olacaktır. Zira bu öyle bir istidattır ki güneşe, aya, yıldızlara, meleklere ve aklınıza gelebilecek her türlü yaratılmışa verilen istidatların üstündedir. Elbette bu istidatın verilmesinin sebep ve sonuçları da diğerlerine göre çok daha büyük olacaktır.

Evet, iradenin verilme sebebi bu dünyada Allahı tanımak, onun istediklerini idrak etmek ve onun isteklerine ram olmaktır. Bunun sonucu da bunları yerine getirdiğimiz takdirde dünyada benzerlerini bile göremeyeceğimiz cennet nimetlerine ve Cemalullaha ulaşmaktır. Bu görevleri yerine getirmememizin sonucu ise tahayyül bile edemeyeceğimiz büyüklükte bir cehenneme ve azaba duçar olmaktır.

Bu koca kainatı, insanlar için yaratılmış bu dünyayı insanların emrine boyun eğdirilmiş hayvanları ve bitkileri ve buna karşın insanların Allah’ın emirlerine asi olup Allaha savaş açtığını düşününce dilimden şu kelimeler döküldü: ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM.

Vesselam

Paylaş: