ÜSTAD BEDİÜZZAMANA MEKTUP

SELAMİ ÇEÇEN

Üstadım! Bu müthiş asırda küfrün, fısk , fücurun saldırılarına baktığımda aklıma bağrından kopup gelen şu feryadın geldi : Bana, “Sen şuna buna niçin sataştın?” diyorlar. Farkında değilim. Karşımda müthiş bir yangın var. Alevleri göklere yükseliyor. İçinde evlâdım yanıyor, imanım tutuşmuş yanıyor. O yangını söndürmeye, imanımı kurtarmaya koşuyorum. Yolda biri beni kösteklemek istemiş de ayağım ona çarpmış; ne ehemmiyeti var? O müthiş yangın karşısında bu küçük hâdise bir kıymet ifade eder mi? Dar düşünceler, dar görüşler!

Evet üstadım senin sergüzeşti hayatında tek derdin milletin imanını selamette görmekti. Allah şahittir ki ömrün boyunca bu gaye için mücadele verdin. Milletin imanını yakan o müthiş yangını söndürmek çalıştın, çabaladın, ter döktün, göz yaşı döktün, il ,il sürüldün, zindan zindan gezdirildin. Kaç defa canına kast ettiler, seni zehirlediler, kışın ortasında penceresiz odaya hapsettiler. Ama üstadım sen bunlara hiç ehemmiyet vermedin, birileri beni kösteklemek istemiş de ayağım çarpmış ne ehemmiyeti var dedin. Çalışmaya devam ettin. Yazdın, anlattın…

Evet üstadın Allah şahittir ki sen canına kast edenlere, sana türlü eziyetleri reva görenlere ehemmiyet vermediğin gibi kendi canına da ehemmiyet vermedin. Ölümü şehadet telakki ettin. Ölümü terhis tezkeresi belledin. Ölümü vuslat belledin. Öyle ya üstadım ölümü öldürenlere kim ne yapabilirdi ki.

Evet üstadım küfrün saldırılarının en müthiş olduğu, alimlerin çoğunun  kıyımdan geçirildiği kalanların ise çaresiz, ümitsiz bir şekilde bu toprakları terk ettiği bir dönemde sen ümitsizliğe kapılmadın. Öyle ya üstadım hani bütün eserlerin toplattırılmış, çoğu taleben tutuklanıp ceza evine atılmıştı. Bir taleben ümitsizce : Üstadım bütün çabamız , bütün emeğimiz boşa gitti, şimdi ne yapacağız demişti. Sen ise ümitvar bir şekilde : Bir çay koy keçeli yeniden başlayacağız demiştin.

Evet üstadım ümitsizliğe kapılmadığın gibi  ümitsizliğe kapılanlara ise şöyle sadada bulundun: Ümitvar olunuz, şu istikbal inkılabı içinde en yüksek gür sada İslamiyet'in olacaktır.

Evet üstadım senin bu sadanı biz de işittik. Allah şahittir ki ümit varız. En gür sada islamın oluncaya kadar da bütün gayretimizle, imkanımızla  çalışacağız…

Paylaş: