İslam coğrafyasının emperyalizme karşı topyekûn savunulduğu zafer: Kut’ül Amare

Kut’ül Amare, Birinci Dünya Savaşında Osmanlı ordusunun zor şartlar ve büyük imkansızlıklar içerisinde, Çanakkale'den sonra kazandığı ve İngiliz Tümeninin bütün personeliyle birlikte esir alındığı önemli bir zaferdir.

İslam coğrafyasının emperyalizme karşı topyekûn savunulduğu zafer: Kut’ül Amare

Advert

Çanakkale'den sonra 29 Nisan 1916’da I. Dünya Savaşı'nın en büyük başarısı olan Kut'ül Amare Zaferi, 104 yıl önce kazanıldı.
 
Türk, Kürt, Arap, Süryani, Keldani, Sünni ve Şiiler hep beraber mücadele etti ve sömürgeci İngiliz güçleri ilk kez durduruldu. Kut’ül Amare, İslam coğrafyasının emperyalizme karşı topyekûn savunmasıdır.
 
1916'nın ilk aylarında Bağdat'ı işgal etmek isteyen İngiliz askeri birliği, müttefikleriyle birlikte Dicle Nehri kıyısındaki Kut'ül Amare'ye doğru ilerler. Ancak Osmanlı birlikleri taarruza geçerek İngilizleri kuşatmaya alır.
 
Muharebeler sırasında Osmanlı askerleri, İngiliz birliklerinin tamamını esir alır. 29 Nisan 1916'da Osmanlı askerlerinin zaferiyle neticelenen Kut'ül Amare'de 13 bin 200 İngiliz askeri ile 13'ü general, 481 subay esir alınmış ve 40 bini aşkın İngiliz askeri de öldürülmüştü.
 
Osmanlı da 25 bin askerini şehit vermişti. (İLKHA)
 

Advert

Paylaş: