Dolar/Euro ve Ekmek Kavgası

Yavuz KARLI

Dolar ve Euro değer oranları ekmek kavgasına dönüştü. Ülke bir papazla değer kaybediyor. Bu hal bir ülke adına vahim bir tablodur. Bir papazla gelişen ve basite aldığım yazı değildir bu! Olayların iç yüzü farklı tabi…Değinmek istediğim bir ülke, bir papazın durumuyla,ülke vatandaşının tamamını etkileyecek duruma nasıl gelir? meselenin aslı burada

İnsanlık var olduğu müddetçe ülkeler, devletler var olacaktır. Topluluklar varlığını devam ettirmek için taşıdığı değerler çerçevesinde her türlü yola başvuracaktır. Bu değerler ister insani olsun ister olmasın bir çıkar elde etmek ve varlığını devam ettirmek için mücadele verecektir. Batı işte bu mücadelesini geleceğe dair yapıyor. Varlığının ikamesi için savaşacak teçhizatlara ihtiyaç olduğunun farkında olarak hareket ediyor. Yeri geldi askeri gücünü güçlendirdi, donanmasını mükemmele taşıdı. Yeri geldi ekonomi gücünü kullandı.Yeri geldi basını ve siyasi konumu kullanarak, ülke vatandaşının geleceğine yatırım yaptı.

İşte meselenin hası, biz ülke insanımızı, batıya ya da dışa bağlı hale getirmemiz geleceğe dair atacaklar adımlarımızı, biz değil bağlı olduğumuz ülkeler belirler. Yakın tarihte olduğu gibi! Tarihte tecrübesi yok muydu? Elbette vardı. Peki ders alındı mı? Maalesef hayır! Tedbirsizliğin ve dışa bağlılıktan vazgeçmemenin faturasını yine halk ödedi, ödüyoruz.

Halen batıdan medet umarcasına hareket ediliyor. Bir ülke batıya ya da kendisinden başka bir ülkeye hiç ihtiyaç duymaz demiyorum. Batı kontrolünde bir yaşam biçimine sürüklenmekten beri olmamız gerektiğini söylüyorum. Atacağımız adımlar bizi başka bir ülkenin esaretine sokmamalıdır.

Çözüm mü yerli ve milli olmak! Biz dışa bağlı olduğumuz kadar, bağlı olduğumuz ülkelerde bize bağlı olmalıdır. Ülkemizin coğrafi konumu, yer altı ve yer üstü zenginlikleri birçok ülkenin iştahını kabartıyor.  İnsani gücümüz, genç neslimiz ise ayrıcalığımızdır. Sadece doğru zamanda ve doğru şekilde atılacak adımlar bizi Allah’ın yardımıyla her türlü güç durumdan muhafaza edecektir.

Yaptırımlarla karşı karşıyayız. Sıra bize geçmeli,  yaptırımın hasını yapabileceğimiz ve ABD’nin can suyu olan İncirliği kapatabilmeliyiz. ABD ile olan ilişki durumumuzdan daha da çok, İnsanımızın durumunu öncelemeliyiz. ABD karşılıktan anlar. Karşılığı olan adımları atmak zorundayız.

Kalın sağlıcakla…

Paylaş: