Fabrikatör bir ilçe olmak istemez misiniz?

Yavuz KARLI

Bu hafta ilçe esnafından tanıdıklarıma bir dizi ziyaretler gerçekleştirdim. Hal hatır sorduktan sonra ticari işlerinin durumunu sordum. Hepside şükreder bir ifadeyle bugünümüze şükürler olsun dedi ve ekledi; “alış verişte büyük bir durgunluk var. Sebebi nedir bilinmez ama satışlarımız durmuş. Esnaf iş değişikliği düşünüyor fakat hangi işe el atsa aynı durumla karşılaşacak diye bekleyişte… İş yeri kiramızı çıkartmanın telaşına düşmüşüz. Kar etmekten çok, çoluk çocuğumuz nafakası temin etme gayretine girmişiz.”

Bir diğer esnafımızın söylediği ise,”iş yerini artık yürütemiyorum. Devren satılığa çıkardım. Müşterisi olursa üçe beşe bakmam veririm. “

Bir dİğer esnaf ise,” haddinden fazla aynı işi yapan esnafımız oldu. İlçe nüfusuna oranla ihtiyaçtan fazla esnaf aynı işi yapıyor. Hepsi de satışların durgunluğundan yakınıyor. “

Bir diğeri,” sabah iş yerini açıyor akşam kapatıp gidiyoruz. Gün oluyor siftah yapmadan gidiyoruz. Endişeliyiz. İşçileri çıkartmak zorunda kaldım. Çünkü maaşlarını ödeyemez durumuna geldim.”

İş arayan 6 gençle karşılaştım tanıdıklarımdı. Ne yapıyorsunuz ne işle meşgulsünüz soruma cevap olarak; “iş için batı illerine gittik birkaç ay çalıştık şartları uygun değildi döndük. Başka bir ile gittik çalışamadan geri geldik. Telefonda anlattıkları gibi değiller. Telefon görüşmemizde şartları uygun görünüyor iş yerine gidiyorsun yemek ve barınma şartları insanın yaşayacağı şekilde değil. Onun için bırakıp geliyoruz.”

Çözüm ne peki! Bence ilçe gençlerini ilçede tutmaktan geçiyor. Bu da ancak iş imkanını artıracak yatırımlarla sağlanır. İlçemiz konum itibariyle Elazığ, Bingöl ve Tunceli’nin ortak noktası, aynı zamanda bir çok ilinde geçiş güzergahıdır.

İlçe gençlerine iş istihdamı olacak fabrikaların hayata geçirilmesi elzemdir. Birçok gencimiz kendi memleketinde kazanacak ve kendi memleketinde alış veriş yaparak halkına katkıda bulunacaktır. Ülke ekonomisini kalkındıracak, üretken olacaktır. İlçemizi canlı tutuma açısından da gurbet hayatı yaşamayacak kendi kültüründen soyutlanmadan ele güne muhtaç olmadan hayatını ikame edecektir.

Gurbetçilerimize büyük iş düşüyor. İş sahası oluşturacak imkana sahip yatırımcılarımız sizlere büyük işler düşüyor. Hem yatırımcılarımızın kazanacağı hem ilçe halkının kazanacağı ve hem de ülke ekonomisinin kazanacağı, kazançlı yatırımlarınızı bekleyen gençlerin umudu olabilirsiniz.

Öte taraftan ilçe belediyesi, İlçe kaymakamlığı iş sahalarının oluşması için ciddi gayret sarf etmeleri, fabrikatör bir ilçe olmamızı hızlandıracaktır. Yatırımcılarımıza teklifler sunmalı, tabiri caizse yatırımcılarımızın iştahını kabartmalıdır.

Selametle...

Paylaş: