Kovancılar`da Yanlış ölçümle evin bir bölümü komşuya verildi

Kovancılar ilçesinde yapılan afet konutlarının belirlenen ölçüye göre yapılmaması nedeniyle bir vatandaşın evinin bir bölümü ile odunluğu komşusunun tapusuna katılması sonucu komşular karşı karşıya geldi.

Kovancılar`da Yanlış ölçümle evin bir bölümü komşuya verildi

Advert

2000 yılında yaşanan afet sonrasında Elazığ'ın Kovancılar ilçesinde yapılan afet konutlarında evleri kendilerine göre ölçüleri dahilinde verilmesi gereken evler Kovancılar Belediyesi tarafından yapılan yanlış ölçümler nedeniyle arsalar karışarak bir vatandaşın evinin bir bölümü ve odunluğu komşusuna verildi.

Bu konuda mağdur olduğunu dile getiren zülfü Özmen, bu evler 2000 tarihinde yaşanan afet nedeniyle afet konutu olarak devlet tarafından hak sahiplerine 410 metrekare arsa üzerinde yapılmak üzere projelendirildiğini fakat gelen müteahhitin evleri kontrolsüz bölümlere riayet etmeksizin yaptığını ifade etti.

Yanlış ölçümle evin bir bölümü komşuya verildi
Müteahhitlerin kafasına göre plansız, ölçüsüz ve devletin belirttiği projeye uymayarak bu evleri yaptıklarını belirten Özmen,

"2019 yılında komşum, ölçücü getirip burayı ölçtü. Benim evim ve odunluğumun komşumun arsasında olduğunu öğrendi. Bu durumu BİMER, Kamu Denetleme Kurumuna, mahkemeye bildirdim. Hiçbir yerden sonuç alamadım. Son olarak 2021 yılında CİMER İl Afet İyileştirme Müdürlüğü'ne yazı yazarak 5286 No.lu parselin, 5287 No.lu parselde kalan bölümünü şuyulandırma işlemini yaparak düzelteceğini benim mağduriyetimin giderilebileceğini bildirmesine rağmen Kovancılar Belediyesi bu şuyulandırmayı yapmamıştır." dedi.

Yanlış ölçümle evin bir bölümü komşuya verildi5286 No.lu parselde bulunan arsasının 5285,5287 ve 5286 No.lu parsele kaymış olmasından dolayı tapu müdürlüğünün kendisine tapu verilmediğini ifade ederek konuya daha da açıklık getiren Özmen, "Beni bu sefer Elazığ İl Afet Müdürlüğü 5285, 5287 ve 5288 parsele malik (ortak) ettiler. Bu şekilde 5286 No.lu parselin tapusunu alabildim. 2021 yılında bu kez alttaki komşum borcunu bitirip tapusunu almak istediği zaman biz malik olduğumuz için bu kez de o tapusunu alamadı. Komşum bana (kendi arsası sayıldığı için) odunluk ve evini yıkacağını söylediği için ben de kendisine imza vermedim. Tapuyu o yüzden kendisi alamadı." dedi.

"Kovancılar Belediyesi'nin şerh işlemi sonrası komşumla birbirimizi vurma noktasına geldik"

Yanlış ölçümle evin bir bölümü komşuya verildi
Zülfü Özmen

CİMER'in şuyulandırma yapılarak tüm afet konutunda ikamet edenlerin sorunları giderilecek demesine rağmen içinde devletin hazine arazisi de olacak şekilde sadece komşusuna şerh işlemi yapıldığını ve kendisinin mağdur olduğunu belirten Özmen, "Bu sefer Kovancılar Belediyesi şerh işlemi yaparaktan 5287 No.lu parseli 8426 parsel ettikleri için bu kez benim malikliğim iptal edildi. Odunluğumu ve evimin bir kısmı kalacak ve komşumun arsasına geçecek şekilde satış işlemi gerçekleştirildi. Bu da benim mağduriyet yaşamama sebep olmuştur. Bu sebepten ötürü komşumuzla birbirimizi vurma noktasına geldik. Bununla ilgili ceza mahkemesi, sulh ve hukuk mahkemelerinde dosyalarım vardır. Mahkeme keşif göndereceğini söylemiştir. Ben yetkililerden bu duruma el atmalarını istiyorum. Bu yanlışlık olmasa da burada 4 dönümlük hazine arsaları olması gerekirdi. Bu hazine arsaları bu yanlıştan ötürü buradaki vatandaşlara verilip parsel numaraları değişerekten üstü mü örtüldü, yoksa devletin vatandaşa bu hazine malını bedava verip de bu yanlışı örtme yetkisi var mıdır? Ben bunun cevabını da merak ediyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)

 

Yanlış ölçümle evin bir bölümü komşuya verildi

Advert

Paylaş: